Scientologická církev chránící náboženskou svobodu u Evropského soudu pro lidská práva

Štrasburk, Francie
5.4. 2007

Evropský soud pro lidská práva jednomyslně rozhodl ve prospěch dvou scientologických náboženských skupin v Rusku, čímž potvrdil jejich právo být registrovány jako náboženské organizace podle ruského práva. Toto rozhodnutí přiznává členům Scientologické církve v Surgutu a Nizhnekamsku právo na svobodu náboženství a sdružování podle článků 9 a 11 Evropské úmluvy o lidských právech ve věci Kimlya a další proti Rusku (žádosti č. 76836/01 a 32782/03).

Evropský soud pro lidská práva jednomyslně rozhodl ve prospěch dvou scientologických náboženských skupin v Rusku, čímž potvrdil jejich právo být registrovány jako náboženské organizace podle ruského práva. Toto rozhodnutí uznává právo členů Scientologické církve v Surgutu a Nizhnekamsku na náboženskou svobodu a svobodu sdružování v souladu s články 9 a 11 Evropské úmluvy o lidských právech.

Právní poradce pro lidská práva Scientologické církve, Bill Walsh, uvedl:
„Dnešní rozsudek Evropského soudu pro lidská práva je velkým vítězstvím pro náboženskou svobodu v Rusku a ve všech 47 členských státech Rady Evropy. Soud sám tomuto případu přidělil nejvyšší význam, protože efektivně ruší represivní pravidlo 15 let, které upírá náboženským organizacím práva, dokud neexistují v zemi alespoň 15 let. Rozhodnutí bude mít navíc zásadní dopad na země Evropského společenství, které přijaly podobná omezení pro potlačení náboženské svobody. Toto vítězství tedy nepatří jen Rusku, ale celé Evropě.“

V roce 1997 přijala ruská vláda zákony, které zakazovaly vznik právně uznaných náboženských organizací, pokud nemohly prokázat, že na daném území existují již alespoň 15 let. Tento zákon znevýhodňoval nové náboženské skupiny a Evropský soud pro lidská práva jej nyní označil za nezákonný.

Soud konstatoval:
„Žadatelé nemohli získat uznání ani účinně uplatnit svá práva na svobodu náboženství a sdružování v žádné organizační formě. První žadatel nemohl registrovat scientologickou skupinu jako nereligiózní právní subjekt, protože ruské úřady ji považovaly za náboženskou komunitu. Žádosti o registraci jako náboženské organizace byly zamítnuty kvůli nedostatečné délce existence skupin. Status náboženské skupiny, na který měli nárok, nepřinášel žádné praktické výhody, protože taková skupina byla zbavena právní subjektivity, majetkových práv a schopnosti chránit zájmy svých členů.“

Toto rozhodnutí navazuje na nedávný rozsudek ve prospěch práva Scientologické církve v Moskvě na registraci jako náboženské organizace podle zákona o náboženství. Tyto případy představují přelomová rozhodnutí, která garantují svobodu náboženství a právo na sdružování scientologům i lidem všech vyznání ve 47 zemích Rady Evropy.

Soud uzavřel:
„S ohledem na výše uvedené skutečnosti Soud konstatuje, že zásah do práv žadatelů na svobodu náboženství a sdružování nelze považovat za ‚nezbytný v demokratické společnosti‘. Došlo tedy k porušení článku 9 Úmluvy, interpretovaného ve světle článku 11.“

Scientologická církev v Petrohradě má navíc u Evropského soudu pro lidská práva projednávané další případy týkající se podobného diskriminačního obtěžování ohledně své registrace.

Scientologické náboženství bylo založeno L. Ronem Hubbardem. První církev vznikla ve Spojených státech v roce 1954. Dnes existuje více než 8 500 scientologických církví, misí a přidružených skupin s miliony členů ve 165 zemích. V Ruské federaci působí více než 70 scientologických církví a misí od Petrohradu po Vladivostok.