Na této akci, kterou každoročně pořádá Nadace pro zlepšení života, kultury a společnosti (Nadace MEJORA – scientologická nadace uznaná Organizací spojených národů), se sešli akademici, aktivisté a obhájci lidských práv a vyzdvihli svobodu myšlení, náboženství a přesvědčení jako základní pilíř demokracie a mírového soužití.
Vítězi tohoto ročníku se stali Ana Isabel Planet, Santiago Cañamares a Fernando Amérigo-Cuervo. Akce se zúčastnila řada osobností z oblasti náboženské svobody, například Daniel Pelayo (zástupce generálního ředitele pro náboženskou svobodu španělského ministerstva předsednictví), Gustavo Suarez Pertierra (bývalý ministr školství, ministr obrany a v různých obdobích ředitel pro náboženské záležitosti a současný prezident španělského UNICEF), Ana Fernandez Coronado, Luis Morente z Federace buddhistických komunit a další.
Pocta v těžkých časech
Akci zahájila Isabel Ayuso-Puente, generální tajemnice nadace Fundacion Mejora, která zdůraznila význam těchto ocenění v mezinárodním a evropském kontextu a potřebu zlepšit jejich uplatňování v jednotlivých státech.
Protože tomu nemohlo být jinak, měla také slova, kterými připomněla a upozornila na nedávné tragédie ve Valencii. Ayuso-Puente vyzdvihla solidaritu, kterou projevili dobrovolníci z různých náboženství, včetně scientologických dobrovolných duchovních, kteří se dobrovolně podíleli a koordinovali více než 18 000 hodin práce při odstraňování následků. „Solidarita a spolupráce ukázaly, že tváří v tvář neštěstí můžeme všichni bez rozdílů spolupracovat,“ řekla ve svém emotivním projevu.
Prezident nadace Ivan Arjona-Pelado, který také zastupuje Scientologii před EU a OSN, a který byl v září loňského roku zvolen předsedou Výboru nevládních organizací pro náboženskou svobodu při OSN v Ženevě, představil zvláštní překvapení: publikační projekt financovaný Nadací projektu soužití (Ministerstva předsednictví), v jehož rámci je univerzitním knihovnám distribuována kniha shrnující práce vítězů za posledních deset let, a který koordinoval sám Arjona a řádný profesor ústavního práva profesor Alejandro Torres. Podle Arjony-Pelada je „šíření znalostí o náboženské svobodě klíčové pro budování budoucnosti plné respektu a tolerance“.
Ana Planet Contreras
Řádná profesorka sociologie islámu na Madridské autonomní univerzitě Ana Planet byla oceněna za svou vědeckou a výzkumnou práci v oblasti práv muslimských komunit ve Španělsku a za dopad této práce na ostatní menšinová náboženství.
Během svého projevu Planet připomněla klíčové momenty své kariéry, například výzkum v Melille a Ceutě a práci na vytváření legislativního rámce pro náboženský pluralismus ve Španělsku. „Pluralita a náboženská svoboda neohrožují soudržnost a identitu evropských společností, naopak je posilují,“ řekla.
Planet zdůraznila dopad ústavního zákona z roku 1980 na náboženskou svobodu a vyzvala nové generace, aby zachovaly politický konsensus, který umožnil historický pokrok v oblasti základních práv. „Dnes musíme více než kdy jindy bojovat proti nenávistným projevům a posilovat demokratické hodnoty založené na pluralismu a rovnosti,“ uzavřela.
Santiago Cañamares Arribas
Řádný profesor církevního práva na Univerzitě Complutense v Madridu Santiago Cañamares se ve svém projevu zaměřil na současné výzvy, kterým čelí náboženská svoboda na Západě. Analyzoval případy, kdy je náboženské přesvědčení odsouváno do soukromé sféry, a situace pracovní diskriminace, jako je používání islámského závoje nebo výhrada svědomí v záležitostech, jako jsou potraty a eutanazie.
„Náboženská svoboda nám umožňuje žít v souladu s naším přesvědčením a hodnotami, ale je třeba ji bránit i v demokratických společnostech,“ řekl.
Cañamares rovněž vyzdvihl úlohu evropských soudů při prosazování inkluzivních řešení a zdůraznil, že „náboženská svoboda je klíčovým lidským právem, které musí být chráněno před jakoukoli diskriminací nebo svévolí“.
Fernando Amérigo-Cuervo Arango
Fernando Amérigo-Cuervo, uznávaný odborník na církevní právo, řádný profesor a významný člen Španělské společnosti náboženských věd, přednesl dojemný projev, v němž spojil lidskou důstojnost se základními právy. „Svoboda svědomí je základní hodnotou při budování pluralitní, tolerantní a inkluzivní společnosti,“ řekl. Varoval také před riziky, která v moderních demokraciích představují diskurzy netolerance a xenofobie.
Profesor poděkoval svým studentům i učitelům a vzdal hold historickým osobnostem, jako byli Erasmus Rotterdamský, Voltaire a René Cassin, i současným, jako je Dionisio Llamazares, a připomněl, že zásady svobody, rovnosti a bratrství jsou základem pro překonání dnešních výzev. „Jsme dětmi tradice, která hájí lidskou důstojnost jako pilíř našich společností,“ uzavřel.
Zvláštní pocta L. Ronu Hubbardovi
Součástí akce bylo také pocta L. Ronu Hubbardovi, zakladateli scientologického náboženství, za jeho přínos k obraně lidských práv. Toto uznání, prosazené advokátem Arroyem, převzala Jetmira Cremonesiová, zástupkyně osobní kanceláře L. Rona Hubbarda v Evropě.
Po předání ceny Arjona-Pelado poznamenal, že odkaz pana Hubbarda inspiruje členy Scientologie k boji proti nespravedlnosti a k prosazování univerzálních hodnot, jako je spravedlnost a tolerance, „bez ohledu na to, kdo nebo co se před ně postaví“.
Výzva k akci
11. ročník udílení cen za náboženskou svobodu zdůraznil, že obrana náboženské svobody je zásadní pro zajištění inkluzivní a demokratické společnosti. Podle slov Fernanda Amérigo-Cuerva „víra nás jako lidské bytosti podporuje a svoboda svědomí je nezbytná pro budování spravedlivé společnosti“. Tato akce nejen ocenila významné osobnosti, ale také potvrdila společný závazek k rovnosti, lidské důstojnosti a mírovému soužití.